کولر گازی

پرایمر کولرگازی : آشنایی کامل با پرایمر در کولر گازی

پرایمر کولر گازی

در این مقاله با هدف آشنایی کامل با نوار پرایمر کولر گازی ، و بررسی نقش آن در کولرگازی و اسپلیت همراه شما خواهیم بود.

 

امروزه با توجه به راهکارها و تجهیزاتی که برای مراقبت و نگهداری تجهیزات برقی و خانگی ارائه می شود باعث شده است تا با توجه به اقتصاد کشور و قیمت بالای کالاها در حال حاظر، افراد بتوانند با کمترین هزینه تجهیزات سرمایشی و گرمایی خانه های خود را تعمیر و نگهداری کرده و به راحتی بتوانند از انواع تجهیزات خود در طولانی مدت استفاده نمایند.

یکی از راه های تعمیر و نگهداری کولرهای گازی استفاده از عایق کننده های لوله های مسی به کار برده شده در این کولرها و استفاده از نوارهای پرایمر می باشد.

ما در اینجا شما را با انواع راه های عایق بندی به کمک نوارهای پرایمر و چگونگی کار با این نوارها آشنا می کنیم.

 1. در ابتدا باید بدانیم که نوار پرایمر چیست ؟
 2. کاربرد نوار پرایمر چیست ؟
 3. مزایای نوار پرایمر چیست ؟
 4. انواع راه های عایق بندی
 5. دلایل استفاده از نوار پرایمر برای عایق کردن لوله های کولر گازی
 6. کاتی که قبل از عایق بندی لوله های مسی کولر گازی باید بدانید
 7. روش عایق کردن لوله های مسی کولرگازی

نوار پرایمر کولر گازی چیست؟

نوار پرایمر چیست؟

نوار پرایمر ، در واقع یک چسب از جنس PVC می باشد که اصطلاحا خود چسب است ، و برای عایق کاری بر روی لوله های کولر گازی پیچیده می شود.

در واقع در حین لوله کشی و نصب کولر گازی ، شیارهایی که ایجاد میشود با نوار تیپ پوشانده میشود و برای اینکه مقاومت فیزیکی عایق از بین نرود و تغییر فرم ندهد از نوار پرایمر بعنوان پوششی محافط بر روی آن استفاده میشود.

استفاده از نوار پرایمر موجب میشود که از کنده شدن بر اثر گذر زمان، پارگی بر اثر اصابت اجسام و اثر گذاری عوامل محیطی از قبیل آب و هوای مرطوب یا گرد و غبار جلوگیری کرده و عملا بازدهی و عمر عایق را به صورت چشمگیری افزایش میدهد.

آشنایی با نوار پرایمر کولر

نوارهای پرایمر که از جنس pvc می باشند و اصولا در دو رنگ سفید و مشکی در بازارعرضه می گردد. 

نوار پرایمر PVC از محصولات با کیفیت و پرکاربرد در میان انواع چسب ها به حساب می آید که به راحتی میتوانید این نوع عایق کننده ها را در بازار شناسایی کرده و اقدام به خرید بهترین نوع آن نمایید. نو

ارهای پرایمر کولر گازی از محصولات پرکاربردی هستند که برای آب بندی کردن کولر گازی و انواع لوله های آب موجود در کولرها مورد استفاده قرار می گیرد و امروزه به عنوان ابزاری کاربردی به فراوانی یافت می شود.

مزایای نوار پرایمر کولر گازی

آنچه که از نوار پرایمر در عموم جا افتاده است این است که اکثر افراد فکر می کنند که این نوار مخصوص عایق بندی لوله های کولر گازی بوده و کاربرد دیگری ندارد .

 • عایق کاری لوله های توکار کولر گازی که در درون خاک قرار میگیرند،
 • برای جلوگیری از هدر رفتن اثر خنک‌ کنندگی کولرها ، لوله های مسی با مواد عایق پوشیده خواهد شد.
 • در صورتی که از کولر گازی در زمستان هم استفاده شود باز هم این حالت اتفاق خواهد افتاد و در صورت نبودن عایق بر روی لوله گرمای آن به هدر خواهد رفت و این امر می‌تواند منجر به کاهش کارایی کمپرسور و کاهش کلی اثر خنک‌ کنندگی و یا گرمایی کولر گازی شود. برای جلوگیری از این امر ، لوله برگشت نیز با مواد عایق پوشش داده می‌شود به طوری که مبرد با کم‌ترین اتلاف انرژی ممکن وارد کمپرسور می‌شود.
 •  استفاده از نوار پرایمر کولر گازی در این تجهیزات باعث می شود که کولر گازی از مقاومت زیادی در برابر پوسیدگی ، اشعه UVآفتاب و فرسودگی برخوردار باشد .

از مزایای منحصر به فرد نوار پرایمر کولر گازی میتوان به این موارد گفته شده اشاره کرد و از کاربرد بالای این ابزار نمی توان به راحتی چشم پوشی کرد .

نوار پرایمر که به عنوان نوار چسب پرایمر نیز شناخته شده می باشد چسبندگی بالایی داشته و در پوشاندن و عایق بندی انواع لوله ها در کولر گازی به خوبی عمل می نماید.

نوار پرایمر لوله مسی کولر

ویژگی ها و کاربرد نوار پرایمر در کولر گازی

 • کاربردی جهت عایق بندی کردن انواع لوله های آب و لوله های مسی کولر گازی
 • دارای قابلیت بالای چسبندگی به سطوح انواع لوله های کولر گازی
 • دارای مقاومت عالی در برابر پوسیدگی و خوردگی در برابر هوا
 • این نوارها ضد زنگ بوده و همچنین ضد آب می باشد
 • UV قابلیت جلوگیری از آفتاب زدگی و اشعه
 • دلایل استفاده از نوار پرایمر برای عایق کردن لوله های کولر گازی

از دلایلی که استفاده از نوارهای پرایمری را برای عایق بندی لوله های کولر گازی حائز اهمیت کرده است می توان به موارد زیر اشاره کرد که:

 • عایق نبودن لوله های مسی کولر گازی باعث آبریزش آن شده و همچنین از علل اصلی آبریزش کولرهای گازی، میتوان به عایق نبودن لوله‌های آن خصوصاً لوله‌های زیر یونیت داخلی آن اشاره کرد که این امر باعث ریزش آب از لوله های کولر گازی می‌شود.
 • کولرهای گازی با توجه به لوله های مسی به کاربرد برده شده در آن ها اگر عایق بندی نشود و یا به آن رسیدگی لازم نشود می توانند به عنوان منبعی برای اتلاف انرژی و خرابی زودرس تجهیزات گران قیمت سرمایشی در نظر گرفته شوند.
 •  برای جلوگیری از اتلاف انرژی و نگهداری هرچه بهتر برودت هوا، لوله های مسی تعبیه شده در کولرهای گازی را عایق می کنیم و بین عایق ها را با چسب مخصوص عایق که به آن نوار پرایمری گفته می شو می چسبانیم.
 •  در اینجا نکته حائز اهمیت این است که نوارهای چرایمری را نمیتوان به عنوان عایق کننده های مادام العمر در نظر گرفت بلکه لازم است بدانید که این چسب ها مانند سایر تجهیزات نیاز به تعویض در مدت زمان های معلوم را دارا می باشد .

پس با در نظر گرفتن این شرایط هنگامیکه فردی به عنوان سرویس کار کولر گازی برای سرویس کولر شما به محل مورد نظر مراجعه می کند ابتدا در صورت مشاهده کنده شدن نوار پرایمرعایق کننده لوله ها ،حتما مجددا لوله ها را با کمک این نوارعایق بندی کرده و اقدام به تعمیر لوله های کولر گازی می نماید.

 پوشاندن و عایق کردن لوله های کولر گازی باعث بالا رفتن سرعت عمل کولر گازی شده و در کاهش مصرف برق کولر نیز موثر می باشد .

نکاتی که قبل از عایق بندی لوله های مسی کولر گازی باید بدانید

نکاتی که در ابتدای امر نیاز است تا آن ها را جهت جلوگیری از هرگونه خرابی و خسارت یادآوری نماییم شامل موارد زیر می باشد که :

 1. قبل از شروع کار و عایق بندی لوله های مسی از خشک بودن تک تک لوله‌ها مطمئن شوید،
  •  وجود آب در درون این لوله ها باعث آسیب وارد شدن به کمپرسور و از بین رفتن تجهیزات اصلی کولر گازی شما می‌شود.
  •  وجود داشتن آب درون لوله های مسی کولرگازی باعث افزایش جریان مصرفی و فشار سیستم شده و بدین ترتیب، ظرفیت سیستم افت کرده و ضمن اینکه احتمال خورندگی فلزات نیز بسیار زیاد وجود دارد
 2. . همچنین مورد دوم این است که قبل از شروع کار از تمیز بودن داخل لوله‌ها مطمئن شوید زیرا وجود هرگونه گرد و غبار در لوله‌ها باعث گرفتگی سیستم شده و طی کردن مراحل بعدی عایق بندی را با مشکل مواجهه می نماید.
 3.  نکته سوم و مهم ترین آن این است که مراقب شکستگی لوله‌های کولر گازی باشید .

لوله مسی در قسمت نصب پنل داخلی و خارجی باید بیرون از دیوار قرار بگیرد و کل لوله نباید درون دیوار برود. ۳۰ تا ۶۰ سانتی‌متر بیرون آمدگی برای یونیت داخلی و ۱۰۰ تا ۱۵۰ سانتی‌متر نیز برای پنل خارجی کافی است.

روش عایق کردن لوله های مسی کولرگازی

همانطور که گفتیم از نوارهای پرایمر در حفاظت از لوله ها، سیستم های تهویه هوا و محل هایی که نیاز به جلوگیری از نفوذ رطوبت دارند استفاده می شود و به عنوان عایق کننده های با کیفیت شناخته شده می باشند.

در اینجا شما را با روش عایق بندی لوله های مسی به کاربرد برده شده در کولرهای گازی آشنا می کنیم.

معمولا ساختمان های در حال ساخت و یا در مواقع باز سازی ساختمان های قدیمی سعی میشود لوله های مسی کولر گازی را زیر کار و درون دیوارها جاسازی کرد تا نمای ساختمان و زیبایی آن از دست نرود.

برای لوله کشی زیر کار حتما دقت می شود که سایز لوله های مسی کولر گازی استاندارد بوده و در ضمن کابل ها هم بر اساس ظرفیتی که دارا می باشد کشیده شود.

برای لوله کشی تو کارلوله های کولر گازی ۱۲ هزار و ۱۸ هزار، لوله ۶ و ۱۲ را به اندازه مورد نیاز سایز کرده و سپس سراغ عایق کردن لوله های مسی می رویم.

معمولا اندازه عایق ها ۱۸۰ سانت است.

عایق ها را بوسیله چسب برق به هم متصل کنید و کابل های ۵ در ۱٫۵ و کابل شیلد ۱٫۵×۲ راکنار لوله ها فیکس کرده و در آخر برای محافظت از لوله ها و کابل ها بر روی آن ها نوار پرایمر پیچیده و درجای خود قرار می دهیم.

نکته حائز اهمیت این است که عایق کاری و استفاده از نوار پرایمر حتما بصورت صحیح انجام شود و پس از خم کاری لوله مسی ، حتما از سالم بودن قسمت خم شده آن لوله ها اطمینان حاصل شود .

هنگام نصب لوله های کولر گازی توجه کنید که تمامی سطح لوله ها را با نوار پرایمر عایق کننده بپوشانید زیرا لوله ها در هنگام کار کولر گازی رطوبت محیط را جذب می کنند پس لازم است است بدانید با خاصیت جذب رطوبت محیط توسط این لوله ها که در زیر کار، داخل دیوار و یا مکانی که از روی کار رد میشوند کاملا عایق شده و هر۵۰ سانتیمتر عایق را با بست کمربندی به لوله محکم کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *